Mistrzostwa Polski Polskiej Federacji Oyama Karate w Kata

KATA – szereg postępujących po sobie ruchów, mających na celu kształtowanie koordynacji ruchowej w trakcie ataku i obrony z wyimaginowanym przeciwnikiem.
Mistrzowie Karate sprawdzali swe umiejętności w walce za śmierć i życie. Pod wpływem takich doświadczeń, po długich przemyśleniach, mistrz opracowywał układ walki bez przeciwników – formę, czyli KATA, w której zawierał całą swoją wiedzę o walce wręcz. Jego uczniowie doskonalili i szlifowali tę formę, by po wielu latach przekazać ją swoim następcom. Tak wiedza przechodziła z ojca na syna, z mistrza na ucznia – pokolenie po pokoleniu.
Co ciekawe, trening form kata i elementów KIHON – technik podstawowych bez sparingu, owocował niezwykłą skutecznością w realnej walce.
Do takiej konkurencji sportowej przystąpili 31 marca w Olkuszu członkowie Piotrkowskiego Klubu Oyama Karate „Washi” w zawodach Mistrzostw Polski Polskiej Federacji Oyama Karate w konkurencji Kata.
W zawodach wystartowało ok. 220 zawodników z ponad 30 klubów z całej Polski.
Do Mistrzostw Polski przygotowywaliśmy się sumiennie od paru miesięcy. Wystawiliśmy 10 zawodników, z czego połowa wróciła z medalami na szyi.

MP2012 w kata

Druga połowa zawodników to osoby początkujące lub nie obyte w zawodach. W wielu przypadkach to był dla nich pierwszy start na tak dużej imprezie. Wszelkiego rodzaju sukcesy na arenie ogólnopolskiej jeszcze przed nimi. Każdy szlak trzeba przetrzeć, by dotrzeć na sam szczyt góry, by potem sięgnąć po mistrzostwo. Początki bywają ciężkie. Każdy start i każda porażka to nowe doświadczenie, które powinno budować kolejny sportowy sukces.

Zwycięska grupa, to osoby doświadczone, mające na swoim kącie szereg startów i wygranych. Są to zawodnicy, którzy potrafią sobie poradzić z konkurentami, jak i ze stresem przedstartowym.

Zawodnicy Klubu Oyama Karate „Washi” przywieźli w sumie 5 medali:
– W konkurencji seniorów złoto zdobył Kowalik Jakub
– W konkurencji juniorów złoto zdobył Kitowski Kacper
– W konkurencji mistrzowskiej srebro zdobył Szulc Dariusz
– W konkurencji seniorek brąz zdobyła Olczyk Angela
– W konkurencji juniorek brąz zdobyła Kulbat Agnieszka

Najbliższe zawody rangi ogólnopolskiej odbędą się 12-13 maja w Tychach, gdzie Piotrkowski Klub Oyama Karate wystartuje w turnieju Kumite – walki pełnokontaktowe.
Przedsmakiem tych zawodów będą zawody, które odbędą się w Radomiu w dniu 22 kwietnia. Będą to zawody regionalne dla zawodników z niższym stażem treningowym. Zawody tak zwanego Pierwszego kroku, w których wystartuje znacząca liczba zawodników reprezentujących Piotrkowski Klub Oyama Karate „Washi”

OSU!

Miron Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.