OYAMA KARATE
Twórcą tego stylu jest Wielki Mistrz SHIGERU OYAMA-10 DAN. Urodził się on 7 lipca 1935r. w Japonii. Już w wieku lat 10 zaczął uprawiać karate pod okiem nieżyjącego już Masutatsu Oyamy i stał się największym shihsn w organizacji Kyokushin. W 1966 r. swoje wielkie mistrzostwo udokumentował pokonując w realnej walce 100 kolejnych przeciwników z czarnymi pasami. W 1967 r. wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych aby popularyzować i rozwijać karate na kontynencie amerykańskim. Przeprowadza tu wiele pokazów łamania kantem dłoni olbrzymich stosów bloków lodowych, jak i demonstrację łamania gołą ręką klingi ostrego miecza w chwili zadawania cięcia.
S. Oyama zaczyna nauczać nie tylko w Ameryce ale także na wszystkich innych kontynentach, gdzie zyskuje powszechne uznanie stając się niekwestionowanym autorytetem światowego karate. W połowie lat 80-tych S. Oyama opuszcza szeregi starej organizacji (Kyokushin), a powodem jest między innymi negatywny stosunek Msutatsu Oyamy do prób zreformowania metod treningowych i technik kyokushin karate.
Mistrz Shigeru Oyama bazując na 45 letnim doświadczeniu w praktykowaniu sztuk walki stworzył logiczny i nowoczesny styl. Zdecydowała o tym nowa filozofia treningu kontaktowego karate, uwzględniająca z jednej strony współczesne osiągnięcia nauki w sporcie, psychologii i pedagogice, z drugiej strony oryginalne formy i kata dostosowane do warunków walki utylitarnej. Trening dodatkowo został wzbogacony o ćwiczenia z kijem(bo), pałka(tonfa), sai i nunchaku.
Sosu Oyama wychował wielu wybitnych ekspertów karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów. Pod jego okiem trenowali tacy mistrzowie jak: Steve Arniel, Loek Hallander, Katsuaki, Sato, Jako Ninomija, Takashi Azuma i Shokei Matsiu.
Prekursorem Oyama Karate w Polsce jest Shihan Jan Dyduch 7 dan, który po 15 latach treningów w stylu kyokushin przechodzi do organizacji Oyama Karate. W 1991 roku legalizuje on ten styl w Polsce i zostaje jej oficjalnym reprezentantem.
W tej chwili Oyama Karate działa w ponad 100 największych miejscowościach całego kraju. Oyama Karate oprócz wypróbowanych metod treningowych z najmłodszymi prowadzi również szkolenia w stylu full contactu.
Należałoby również wspomnieć o dużych osiągnięciach Polaków na arenie światowej. W kategorii lekkiej senesi Maciej Blecharczyk , na Mistrzostwach Świata w stylu Oyama Karate „The Ulimate Challenge” staje na najwyższym podium zdobywając mistrzostwo świata.
Następną chlubą Polaków zostaje sensei Andrzej Pierzchała, który w tym samym turnieju zdobywa mistrzostwo świata w kategorii średniej. W 1995 r. sensei Jan Borowiec w kategorii lekkiej zostaje również mistrzem świata zdobywając złoty medal. Rok później w Nowym Jorku, jeszcze raz udowadnia swoje wielkie mistrzostwo i zdobywa brązowy medal.
Te wszystkie osiągnięcia jak i zdobywane medale przez naszych zawodników w Mistrzostwach europy potwierdzają przynależność polskich zawodników do ścisłej, światowej czołówki w stylu Oyama Karate.